TOM Booth and Bryony Potter hit top form to brighten up an otherwise disappointing day for West Cheshire AC on Sunday.

A series of victories from the duo was not enough to prevent the club from being relegated from the Northern Premier Division of the Young Athletes Track and Field League.

Booth won both the under 17 men’s 100m hurdles (15.5 seconds) and 400m hurdles (61.1), and clinched success in the B 1,500m steeplechase (5:37.0).

And Potter battled her way home to victory in the U17 women’s 300m in 42.6 seconds, after finishing second in both the 100m (13.3) and 200m (26.6).

Alice Jennings cleared 1.55m for a victory in the U15 girls high jump and blasted her way to top spot in the 100m (13.1 seconds), while Leah Ferrie won the 200m (27.3) and anchored the 4x100m relay team to success.

Danielle Erskine (second in 12.6) and Jenni Potter (first B in 12.9) negotiated the 75m hurdles, and Emma Johnson finished second in the B shot.

Laura Rigby (10.4) and Kelly Baker (11.2) secured maximum points for the U13 girls in the 75m sprint, while Olivia Montez- Brown (2:47.8) and Laura Rigby (2:49.9) bagged wins from the 800m.

Rigby (4.18m) and Montez- Brown (3.92m) won their long- jump contests, while Baker hit 8.42m for victory in the shot and Kate Dodd finished second in the B shot (5.40m).

Alex Haswell rounded the U17 men’s 800m in 2:06.5 for second position, and Danny Meadows clinched victory in the B race with 2:08.3.

Robbie Dagnall posted 12.2 in his 100m and 25.0 in the 200m, and Haswell finished second in the 1,500m steeplechase with a time of 5:20.3.

Jack Titlow spun the discus to a mark of 27.97m with Connor Arden (15.73m), and Jack hit 8.60m in the shot and 26.57m in the javelin, Meadows throwing 21.61m.

Alex Williams (12.5) and Adam Howell (12.9) finished second in their U15 boys 100m races, while Stephen Jones (third in 25.8) and Joseph O’Riordan (second in 27.4) competed in the 200m.

David Donkin (third in 60.4) and Charlie Klempson (second in 62.3) rounded the 400m, while Adam Howell (2:17.6) and Tadgh Gregory (2:40.6) covered 800m, and the duo of Liam Renton (third in 4:33.3) and Charlie Klempson (5:37.3) competed in the 1,500m.

Stephen Jones won the long jump (4.89m) and David Donkin was second in 4.42m, while Adam Howell cleared 1.50m for second spot in the high jump, and O’Riordan won the B event with 1.50m, while Sam Rimmer posted 15.7 in the B 80m hurdles for second position.

Jack Prince (13.9) and Leon Langmead (15.6) finished second and third in the U13 boys 100m, while Prince (29.0) and Yousef Khalifa (31.4) both finished third in the 200m.

Chris McCartney and Joel Langmead covered the 800m, and McCartney and Khalifa (both 1.25m) finished second and third respectively in the B high jump.