sport

Chester & District Junior League: Round-up from opening weekend in league

Hat-trick on debut

Hat-trick on debut

JOHN Brown enjoyed a dream debut as Blacon Youth kicked off the Chester & District Junior League Under 14s Division season with an 8-0 win over Waverton.

Man-of-the-match Brown hit a hat-trick for the hosts, for whom Trey Latte, James Lloyd, Keenan Beaumont, Warren Millington, Ben Hodgeson and Lewis Coppack were also on target.

Vicars Cross Dynamos (Josh Moulton 2, Callum Corrigan 2, James Winskill 2, Billy Cossins, Pete O’Brien) won 9-0 at Chester Nomads Colts, Malpas & District (Joe Walker; MoM Tom Lightfoot) went down 2-1 at home to Princes Villa, and Chester Nomads were 9-0 winners at home to Vicars Cross Dynamos Colts.

New boys Upton started life in the Under 15s Division with a 6-0 defeat at Chester Nomads.

Man-of-the-match Miles Davidson, Oliver Martin and Simon Johnson stood out for Upton.

Vicars Cross Dynamos edged an entertaining Under 16s Division game at Blacon Youth 3-2 thanks to goals from Kieran Carney (2) and man-of-the-match Seb Dunn. Connor Dean starred for Blacon.

Waverton Bees were 4-2 winners at Newton Athletic (MoM Danny Lloyd, Danny Cappadona).

Helsby (Harry Paige 2, James Littlemore 2, Sam Harrington, Hugo Kennedy) won 6-0 at home to Westminster Park in the Under 17s-18s Division.

Newton Athletic Eagles made a flying start to Under 11s Division B with a 9-0 win over Vicars Cross Dynamos Colts.

Man-of-the-match Ed Pollard, James Chidlow, Matt O’Reilly, Jamie Roberts, Adam Lodge, Sam Brady, Patrick O’Brien, Owen Kelliher and Joe Davidson did the damage for the home side.

In Division A, Elton Youth (Ryan Spencer) fell 5-1 at home to Vicars Cross Dynamos in spite of a top goalkeeping performance from MoM Josh Murray.

Malpas & District (Lewis Charlton, James Jacks; MoM Luis Edwards) went down 3-2 at Groves.

Debutants Ben Young and Sion Roberts netted as Tarvin Athletic triumphed 2-1 at home Newton Athletic in Under 12s Division One.

Joseph Jenks was Tarvin’s man of the match.

Vicars Cross Dynamos drew 1-1 at home to Malpas & District (Craig Norris; MoM Jack Wright).

MoM Jordan Maxwell scored a hat-trick and Hal Sentruk and Jake Greatorex also struck as Upton won 5-1 at home to Groves in Division Two.

There was a treble for Lucas Spilsbury as Blacon Youth (MoM Liam McGrath) drew 3-3 at Waverton Wasps. Vicars Cross Dynamos Colts lost 6-2 at home to FC Porto (Billy Morgan 2, Antony Jones, Charlie Berry, Mathew Winstanley, Joe Jellicoe; MoM Gary Court).

New boy Connor Davies and Tom Dawn could not stop Newton Athletic from losing 4-2 at home to JFC Boughton in Under 13s Division One.

Jack Sconce was the man of the match as Blacon Youth (Harley Bennion, Leighton Ashford) drew 2-2 at Waverton. Malpas & District (Will Morris) lost 4-1 at Vicars Cross Dynamos.

In Division Two, Elton Youth (Sam Coleclough; MoM Kieron Graham) were beaten 4-1 at home by Groves Rangers (Jakub Mikolajewski, Harry McFadden, Morgan Arathoon, Morgan Tunstall).

Ollie stars for Blues

THE Chester & District Junior League Under 9s and U10s Divisions got under way at the weekend.

There was a close U9s Yellow Division contest as Saughall Colts Blues drew 2-2 at Princes Villa (Dylan Davies, Archie Hughes) thanks to a Curtis French header and a stunning free kick from Drew McMillan.

Saughall’s man of the match honour went to Ollie Hitchcox; Villa’s to Harry Bell.

Other U9s results: Blacon Youth Whites 3 (William Mead 2, Kian Donaldson; MoM Ben Patterson) Chester Nomads Ambers 1 (MoM Daniel Sixsmith), Upton Pumas 0 Westminster Park Pumas 4 (Spencer Postles 2, MoM Oscar Walsh, Oliver Davies), Malpas & District Blacks 1 Newton Athletic 4; Waverton Hornets 0 Blacon Youth 9, Ellesmere Port Rangers 1 (Daniel Buffel; MoM Joe Brown) Groves 5 (F Jones 2, A Parker, L Weaver, J Bergin; MoM Ben Lloyd); Upton Panthers 4 Vicars Cross Dynamos 0, Helsby 3 (Corey Collins 2, Tom Abisgold; MoM Henry Rimmer) Malpas & District Reds 9, Waverton Wasps 4 Chester Nomads Colts 4 (MoM Joey Kelly 3, Joe Walters); Saughall Colts Blacks 1 (Harry Mason; MoM Max Trebbi) Newton Youth Athletic 1 (Michael Cross; MoM Regan Jones), Waverton Warriers 6 Blacon Youth Tigers 0, Westminster Park Wildcats 2 (Michael Nze, MoM Jake Smith) Ellesmere Port Rovers 5 (Will Tayman 2, Ben Davies 2, Jack Hughes).

U10s results: Chester Nomads 1 (Calum Caulfield) Ellesmere Port Rovers 5 (Adam Grove 2, Josh Cook, MoM Thomas Gow, Ben Perks), Vicars Cross Dynamos 3 Malpas & District 2 (Marcus Evans, Josh Harthill; MoM James Palgrave-Jones); Westminster Park 3 (Tom Crowe 2, Rhys Harrison; MoM Charlie Dixon) Groves 1 (Jack Clarks), Waverton Wasps 0 Blacon Youth 3, Vicars Cross Dynamos Colts 1 Newton Athletic Eagles 5; Saughall Colts 4 (Harvey Williams 2, MoM Torin Jenkins, Luke Bretton) Upton Panthers 1 (Ethan Lewis), Waverton Bees 0 Christleton Newscene 9.

View full mobile page